خدمات نقشه ای

نقشه UTM

نقشه UTM

نقشه UTM در حالت کلی نقشه ای جغرافیائی است که با این سیستم مختصات پرکاربرد محاسبه، طراحی و ترسیم شده است. گفتنی است که برای تهیه نقشه های جغرافیائی و املاک از سیستمهای مختصات گوناگونی استفاده میشود که UTM هم یکی از آنها است.

UTM مخفف Universal Transverse Mercator به معنی سامانه مختصات جهانی مرکاتور معکوس است. با استفاده از این سیستم مختصات هر نقطه ای روی کره زمین مختصات منحصر به‌ فرد و یکتای خودش را دارد.

در حوزه امور ثبتی و املاک نقشه UTM به نقشه ای گفته میشود که شکل هندسی و دقیق ملک مورد نظر را با این سیستم مختصات نمایش میدهد.

نقشه UTM املاک چند بخش الزامی دارد:

 1. شکل هندسی کامل و دقیق ملک (با دقت سانتیمتر) با تمام جزئیات شامل اضلاع و رئوس.
 2. نقشه استاندارد منطقه اطراف ملک که ملک در آن جانمائی و ترسیم شده است.
 3. جدول نقاط رئوس که طول و عرض جغرافیائی مربوط به هر راس در آن طبق این سیستم مختصات برداشت و ثبت شده است.
 4. به عنوان گزینه انتخابی میتوان بنا به درخواست سفارش دهنده تصویر ماهواره ای یا هوائی منطقه مورد نظر را نیز در کناره نقشه اصلی یا در صفحه جداگانه یا به عنوان پس زمینه اصلی نقشه نمایش داد.

کاربرد:

به کمک این نوع نقشه میتوان کارهایی از قبیل تفکیک اراضی، دریافت سند تک برگ، جانمایی پلاک ثبتی و… را به راحتی انجام داد.

بنابراین اگر هنوز نقشه UTM زمین یا ملکتان را تهیه نکرده اید، زودتر اقدام کنید چون این نقشه دقیقا مثل شناسنامه عکسدار یا کارت ملی ملک شماست.

مزایا:

 • مشخصات ثبتی ملک با وضعیت مکانی ملک
 • ثبت پلاک ثبتی ملک موردنظر در موقعیت واقعی ملک
 • به دست آوردن مساحت دقیق با دقت سانتی متر مربع
 • جلوگیری از جابجایی با سایر پلاک‌ها
 • پیشگیری از تعارض و تجاوز املاک مجاور به یکدیگر
 • کاهش اختلافات ملکی با مختصات یکپارچه
 • جانمایی و تطبیق دادن املاک آسان میشود
 • امکان بررسی وضیعت دقیق موقعیت ملک
 • استفاده در سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست سند مالکیت اداره ثبت
 • کاربرد نقشه UTM در ماده ۱۴۷: از اصلی ترین کاربردهای این نوع نقشه تهیه سند تک برگ برای زمین هایی است که جز ماده ۱۴۷ یا ماده ۱۴۸ می باشند.
 • دریافت سند تک برگ برای املاک و زمین‌های معمولی: مطابق با طرح کاداستر اسناد قدیمی منگوله دار جای خود را به سندهای تک برگ دارای شناسه جغرافیایی که ایرادات سند های قدیمی را ندارند، دادند. نقشه های UTM اسناد تک برگ تفاوتی با نقشه های اسناد ماده 147 ندارند.
 • کاربرد نقشه UTM برای شهرداری: یکی از زمینه هایی که شهرداری در آن به نقشه های یو تی ام املاک نیاز دارد صدور جواز ساخت می باشد که به نقشه های با مقیاس ۱:۵۰۰ نیاز دارد. همچنین در این نقشه ها به علاوه عرصه محل که تا شعاع ۵۰ متری است ملک از هر طرف نیز باید برداشت شود به صورتی که املاک مجاور و معابر هم برداشت شود.
 • جهت قانون زمین شهری: برای ماده 12 قانون زمین شهری نیاز به تفسیر عکس های هوایی می باشد اما اضافه بر آن برای جانمایی ملک بر روی عکس های هوایی و ارائه مدارک لازم نیاز به نقشه UTM یو تی ام می باشد.

هزینه تهیه نقشه UTM:

برخی از موارد موثر در هزینه نقشه برداری :

مساحت ملک :

یکی از مواردی که برای محاسبه هزینه نقشه توسط کارشناسان و مهندسان نقشه برداری بررسی میشود، مساحت یا متراژ ملک مورد نقشه برداری است.هرچه ملک بزرگتر باشد، هزینه نقشه برداری آن نیز بیشتر میشود.

کاربری ملک:

مورد دیگری که در هزینه برای ماده 147 و 148 اثر دارد کاربری ملک است، برای مثال هزینه نقشه برداری ملک با کاربری کشاورزی تفاوت زیادی با هزینه نقشه کاربری مسکونی دارد.

دسترسی به ملک:

از دیگر مواردی که در تعیین هزینه نقشه برداری ملک تاثیر گذار است، موقعیت ملک است

برای مثال هزینه نقشه برداری در مناطق دشت و یا تپه یا مناطق کوهستانی متفاوت است.

زمین مسکونی:

همچنین یکی دیگر از مواردی که در تعیین هزینه نقشه برداری UTM تاثیر گذار است مسکونی بودن آن است. زیرا که املاک مسکونی به دلیل سختی کار، هزینه نقشه برداری بیشتری دارند.
اما تعرفه نقشه برداری زمین کشاورزی در این مورد هزینه کمتر است. البته هزینه ها در این مورد هم براساس متراژ است.

Views: 204